Litvanya’da Yatırım ve Oturum İzni

Litvanya, üç Baltık ülkesi arasında en büyük ve en çok çeşitli ekonomiye sahip olan ülkedir. Sovyet rejimi altındaki yoğun sanayileşme; elektronik, kimya, makine aletleri, metal işleme, inşaat malzemeleri ve gıda işleme alanlarında uzmanlaşmış işletmelerin kurulmasına yol açmıştır. Hafif imalat; tekstil sektörünün daha düşük maliyeti esas alması sebebiyle ortaya çıkan rekabete rağmen, tekstil, hazır giyim, mobilya ve ev eşyalarının üretimini içermektedir. 1990’dan bu yana, ekonomi hem “terkedilmiş endüstri bölgelerine” hem de “gelişmemiş bölgelere” önemli yatırımlar çekmiştir. Büyük devlet kuruluşlarının önceden sahip oldukları işletmelerin özelleştirilmesi ve gelişmiş altyapı, yatırım ve modernleşmeyi de artırmıştır. Ayrıca, yatırım avantajlarının yanısıra yaptıkları yatırımlarla Litvanya’da yaşamak isteyen kişiler için de düşük yatırım bütçeleri ve farklı seçenekler ile Litvanya’da yatırım avantajları sağlanmaktadır.

Hizmet sektörü, ülkenin yapmış olduğu yapısal değişiklikleri yansıtan Litvanya ekonomisinin en hızlı büyüyen bölümünü oluşturmaktadır. Ulaştırma ve transit hizmetleri, AB yatırımıyla geliştirilmiş olan iyi bir yol sistemi ile Baltık ülkelerinin tek petrol boru hattı ve rafinerisi son derece dinamiktir. Pazardaki rekabet artışına rağmen ticaret ve perakende de hızlı bir şekilde büyümektedir. Finansal hizmetler hızla genişlerken, Litvanya’nın ilk on yılındaki ekonomik değişim döneminde düşük kullanıma sahip olan bankacılık hizmetleriyse son yıllarda hem şirketler hem de bireysel tüketiciler arasında katlanarak büyümüştür. Finansal perakende segmentinde, ipotek kredileri en dinamik alanı oluşturmaktadır; bu da inşaat ve gayrimenkul piyasalarındaki sağlam büyümeye sebebiyet vermektedir. Son olarak, turizm sektörü, Vilnius, Kaunas ve Klaipeda’nın tarihi mirasının yanı sıra eko turizm potansiyeli ve Litvanya’nın spa geleneği tarafından desteklenen ve hızla büyüyen bir başka hizmet endüstrisi olarak ortaya çıkmıştır.

Litvanya ekonomisi oldukça geniştir ve Litvanya ihracatı, yüksek bir ithalat içeriğine sahiptir – bu da Litvanya’nın yabancı ve orta ölçekli yatırımcıların ihracatçıları için cazip bir pazar olduğu anlamına gelmektedir. Litvanya, son yıllarda görülen devamlı bir tüketim yükselişi nedeniyle perakende malların dış ticareti için cazip bir istikamet olmuştur.

Litvanya’da Firma Kurulumu

Litvanya’da Firma Kurulumu Bir Kaç Aşamadan Oluşmaktadır

  1. Başvuru belgelerinin teslimi
  2. İsim tescili, mevcut markanız varsa marka tescili
  3. Ortaklık varsa, ortaklık bildirimi
  4. Firma hesabı oluşturulması
  5. Hesap durumu deklerasyonu
  6. Oturum izni başvurusu

Litvanya’da Firma Kurulumu ve Oturum İzni Avantajları

  1. Herhangi bir yabancı dil gerekliliği istenmez
  2. 3 ortakla firma kurulumu mümkündür
  3. Ödenmesi gereken minimum vergi ortaklar arasında paylaştırılabilir
  4. Avrupa’nın gelişmekte olan ülkelerinden birinde alanınızda ilk yatırım yapabilecek olma fırsatı