İngiltere’de Yaşamak – Yurtdışında Yaşama Yolları

İngiltere, yurtdışında yaşama yolları arayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına, ayrıcalıklı imkanlar tanımaktadır. Bu imkanlardan yararlanmadan önce bilmeniz gerekenler aşağıda yer almaktadır.

DOĞA

Yaklaşık 5000 yıl önce, Birleşik Krallık’ın iç bölgeleri yalnızca ormanlardan oluşuyordu. Daha sonra bu ormanlık alanlar çiftçiler tarafından yok edildi. Bugün Birleşik Krallık’ın topraklarının sadece yüzde 10’unu ormanlar oluşturmaktadır.

Birleşik Krallık’ın karmaşık yer şekilleri, hayvanlar ve bitkiler için oldukça elverişli habitatlar oluşturur. İngiltere’nin engebeli dağları, İskoç Yayları gibi, insanlar tarafından nispeten dokunulmayan yaşam alanları sunar. Ülkenin yüksek kayalıklardan, sahillere ve bataklıklara uzanan 12 429 kilometrelik kıyı şeridi, deniz kuşları ve foklar gibi vahşi hayvanlara ev sahipliği yapmaktadır.

HALK & KÜLTÜR

İngilizler; Keltler, Romalılar, Anglo-Saksonlar, Vikingler ve Normanlar’ın göç dalgaları sonucunda ortaya çıkmış bir halk olarak bilinir. 1950 ve 1960’larda Karayipler ile Afrika ve Asya’daki eski sömürgelerden insanlar çalışmak için İngiltere’ye göç etmiştir.

Spor ve edebiyat İngiltere’nin dünyada ün saldığı alanlardır. Futbol, ragbi, kriket, boks ve golf İngiltere’nin icat ettiği sporlardır. Aynı zamanda ülke, William Shakespeare, Charles Dickens ve Robert Burns gibi birçok harika yazarın ve Harry Potter serisinin yazarı olan J.K. Rowling anavatanıdır.

YÖNETİM & EKONOMİ

İngiliz devlet yönetimi yüzyıllar boyunca değişim ve gelişim göstermiştir. Bir zamanlar kral, dini liderlerin ve soylular konseyinin danışmanlığıyla İngiltere’ye hükmetmiştir. Soylular konseyi, sonunda bugüün ülkenin bütün yönetimini elinde bulunduran parlamento sistemine geçmişlerdir. Bugün, İngiltere kral veya kraliçesi siyasi güce sahip değildir.

İngiliz sanayisi, ülkenin 19. yüzyıla gelmeden dünyanın en güçlü ulus olmasında büyük rol oynamıştır. İngiltere halen dünyadaki en güçlü ekonomilerden biri olmaya devam etmektedir.

TARİH

İngiltere’nin ilk yerlileri yaklaşık 10.000 yıl önce gelen Pictler’di. Altıncı yüzyıla gelindiğinde Angluslar, Jütler ve Saksonlar olarak bilinen Germen halkları İngiltere’ye göç etmeye başlamışlardı. Angluslar İngiltere’ye bugünkü ismini veren topluluk oldu. İngilizler ise Anglosaksonlar olarak bilinmeye başladılar.

1485’te Galler soylularından Henry Tudor, İngiliz tahtına talip oldu. Yedinci Henry olarak bilinen kral, kendisinden sonra gelecek beş Tudor hükümdarının da ilki olmuştur.

1800’lü yıllara gelindiğinde, İngiltere dünyanın en güçlü uluslarından biriydi. Ticaret ülkeye inanılmaz bir zenginlik kazandırmış, İngiltere okyanus ötesine aşan büyük bir imparatorluk kurmuştur. Fakat 20. yüzyılın başlarında I. ve II. Dünya Savaşı’ndan çıkan İngiltere, imparatorluğunun büyük bir bölümünün giderlerini karşılayamamış ve sömürgelerinin çoğunu kaybetmiştir.

 

Başkent ve en büyük şehirLondra
51°30′N 0°7′W
Resmi ve ulusal dilİngilizce
Tanınmış bölgesel diller·         İskoçca

·         Ulster İskoçcası

·         Galce

·         Keltçe

·         İskoç Galcesi

·         İrlandaca

Etnik Gruplar (2011)·         87.1% Beyaz

·         7.0% Asyalı

·         3.0% Siyahi

·         2.0% Karışık

·         0.9% Diğer

Yaşayanlara verilen isim·         Britanyalı

·         İngiliz

HükümetÜniter Meclis Anayasa Monarşisi
YürütmeParlamento
• SenatoLorlar Kamarası
• Alt meclisAvam Kamarası
Formasyon
• Galler kanunları1535 ve 1542
• İskoç Kralı James’in yönetiminde Taçlar Birliği24 Mart 1603
• İngiliz ve İskoç Birliği Yönetimi1 Mayıs 1707
• Büyük Britanya ve İrlanda Birliği Yönetimi1 Ocak 1801
• İrlanda Özgür Ülke Anayasası5 Aralık 1922
• EEC katılımı1 Ocak 1973
• Güçlerin devri1999’den itibaren
Alan
• Toplam242 495 km2 (93 628 mi2) (78’inci)
• Su (%)1.34
Popülasyon
• 2016 tahmini65 110 000 (22’inci)
• 2011 nüfus sayımı63 181 775 (22’inci)
• Yoğunluk255.6/km2 (662.0/mi2) (51’inci)