Letonya Hakkında Bilmeniz Gereken 9 Gerçek

Letonya’da emlak yatırımı ile oturum izni mümkün ve sizlerle bu konuları daimi olarak paylaşıyoruz. Ancak, Letonya’nın gizli kalmış bir kuzey cenneti olduğunun da farkındayız. Peki Letonya’da oturum izni avantajından yararlanmak isteyenleri neler mi bekliyor? Letonya hakkında az bilenen gerçekleri bu amaçla sizlele paylaşıyoruz.

  1. Letonya Tahmininizden Çok Daha Derin Bir Kültüre Sahip

Letonya yüzlerce yıldır Avrupa’da farklı kültürlerle etkileşime geçmiştir. Gerek müziğinde gerekse mimarisinde kültürel yoğunluğu hissetmek mümkündür ki kültürel olarak gelişmiş Riga, 2014 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir. Ayrıca, Riga Old Town, bir UNESCO Kültür Mirası Bölgesi’dir.

  1. Letonya, Tam Anlamıyla Bir Doğal Cennettir

Yüzölçümünün yarısının doğal alan oluşuyla, Avrupa’daki en yüksek doğal alana sahip ülke olma özelliğine sahiptir. Letonya’da plajlar, deniz, göllerin bulunmasından daha önemlisi düşük insan popülasyonu nedeniyle doğaya zarar verilmemiştir. Ülkede 12 bin nehir ve 5 bin küçük göl bulunduğunun da altını çizelim.

  1. Her Şehirde Bulunan Birbirinden Görkemli Kaleleri Büyüleyicidir

Ayrıca, her şehirde var olan onlarca kaleleri ile Letonya’nın tarihi ve hikayeleri her daim görmeye değer. Sigulda Kalesi, Riga Kalesi, Cesis Kalesi bunlardan yalnızca birkaçıdır.

  1. Letonya’da Bir De Türk Şehitliği Bulunmaktadır

Cesis’te atalarımıza yer alan bir Türk Şehitliği de bulunmaktadır. 1877-1878 yılları arasında Osmanlı-Rus Harbi’nde yaralanan ve esir düşen askerlerimiz, Letonya’da Riga’ya 90 km uzaklıkta bulunan Cesis’e getirilerek esir edilmiş, ancak aldıkları yaralar ve hastalıkları dolayısı ile hayatlarını kaybetmişlerdir. Buradaki mezarlık yurtdaşlarımız için görmeye değer.

  1. Sanılanın Aksine Letonya Her Zaman Soğuk Değildir – Yaz Tatili Yapabilirsiniz

Letonya sanıldığı gibi her daim soğuk olan bir ülke değildir. Letonya’da yazlar sıcak geçmektedir. Toplam 531 km’lik sahil şeridinin yüzde 35’inin plajlardan oluştuğunu düşüdüğünüzde, bu küçük ülkede kilometrelerce – gözalabildiğine ince kum plajlarında keyfinize bakmanız mümkündür.

  1. Letonya’nın İnternet Hızı Dünya’nın En İyilerinden

Letonya’nın internet hızı daimi olarak Dünya çapında sıralamada ilk 8’de yeralmaktadır. 2012 yılında dünyanın en hızlı 2. internetine sahip olan Letonya’da ortalama hız şu an son olarak 13.8 MB/s olarak ölçülmüştür.

  1. Letonya Avrupa’nın En Geniş Şelalesine Sahiptir

Kurzeme’de bulunan bu şelale tam tamına 249 metre uzunluğundadır.

  1. Letonya Halkının Kendine Özgü Tedavi Yöntemleri Vardır

Letonya insanının hastalıklardan şikayet ettiğini pek duyamazsınız. Bunun nedeni kuşkusuz hemen herkesin küçük bir kasaba evinin bulunması ve özellikle buralardan tedarik ettikleri doğal ürünlerdir. Meyve, sebzenin yanısıra Letonlar evija (bir çeşit doğal krem), huş ağacının özsuyu, onlarca farklı doğal çay, ev yapımı bal, Letonya balsamı gibi çeşitli ürünleri tüketirek ve ayrıca, kültürlerinde yeralan doğal saunaları düzenli kullanarak sağlıklı kalırlar.

  1. Letonya Dünya’da En Yüksek Manken Oranına Sahip Ülkelerden Biridir

Kuşkusuz güzel kızları ve yakışıklı erkekleri ile, ayrıca giyime verdikleri önemle şaşırtıcı bir bilgi değil. Bu sıralamada Letonya’nın yarışmakta olduğu diğer ülkeler ise; Estonya, İzlanda, Danimarka ve Litvanya.