Letonya’da Emlak Değerleri Yükseliyor – Letonya’da Emlak Yatırımı

Riga’daki apartmanlarin fiyati yil boyunca, 2016 yılında, yıllık fiyat tırmanışının müteakip dördüncü ayı olan Şubat ayı boyunca kadar yuzde 0.85 artarak metrekare başına 1063 Avro değerine, kadar ulaştı. Enflasyon değerleri gözönünde bulundurulduğunda bu net artış yüzde 1.33 olarak hesaplanmıştır.

Farklı ev klasmanlarını baz alan bir diğer yerel emlak firmasının yaptığı araştırmaya göre ise; farklı rakamsal değerlere rastlansa da benzer bir trend görüldü: apartman fiyatları yüzde 3.9 oranında artarak Şubat ayı boyunca metrekare başına 664 Avro’ya ulaştı. Bu durumda, kalan birkaç ayda da artışın daha yavaş olacağı göz önünde bulundurularak, yıllık fiyat tırmanışının müteakip dördüncü ayı itibariyle fiyat artışı % 2’nin üzerinde hesaplanmıştır.

2015 yılı sonu itibariyle, Riga merkezinde ve Old Town’da yeni apartman fiyatları metrekare başına 2100 ile 4000 Avro arasında değişkenlik gösterirken, lüks projelerde fiyatlar metrekare başına 6000 Avro olarak seyretti. Bunun yanısıra, şehir dışında yer alan lüks projelerin fiyatlarının da 1200 Avro civarında olduğu gözlendi.

Şehir dışı evlere bakıldığında metrekare başına en yüksek fiyat’a sahip bölgenin, ortalama 828 Avro ile Teika olduğu gözlenirken, 723 Avro ile Zolitude, 718 Avro ile Agenskalns, 713 Avro ile Purvciems takip etti. Apartman dairesi, için metrekare başına en düşük fiyata sahip bölgenin ise 469 Avro ile Bolderaja’da olduğu görüldü.

Ayrıca, yine aynı fiyatlar baz alındığında düşük oda sayılı evlerin çarpıcı bir şekilde fiyat artış oranlarının da daha yüksek olduğu gözlendi:

  • Tek odalı evlerin, metrekare başına 738 Avro olmak üzere ortalama fiyat artışı yüzde 5.4’e,
  • İki odalı evlerin, metrekare başına 681 Avro olmak üzere ortalama fiyat artışı yüzde 5.6’ya,
  • Üç odalı evlerin, metrekare başına 631 Avro olmak üzere ortalama fiyat artışı yüzde 3.1’e,
  • Dört odalı evlerin, metrekare başına 607 Avro olmak üzere ortalama fiyat artışı yüzde 1.7’ye,

ulaştığı gözlenmiştir.

Tüm bu değerler ışında özellikle Riga ve çevresi’nde emlak yatırımının değerinin gün be gün artan ve değer kazanan bir yatırım olacağı görmek oldukça önemli. Bu hususta diğer dikkat edilmesi gereken konu ise değer artışının enflasyona göre uyarlanması. Mevcut değerlere göre Letonya’da emlak yatırımı halihazırda enflasyon şartlarına göre bile oldukça önemli bir yatırım potansiyeline sahip olduğu bir gerçek.

Hatta, lokasyon, metrekare, oda sayısı, referanslar var olan uluslararası emlak kaynakları tarafından rahatlık olarak incelenerek en avantajlı emlak yatırımını yapmanız ve geleceği de mevcut artışlar bazında değerlendirip en yüksek emlak değerini elde etmeniz mümkündür. Uzak Evler olarak, bu optimizasyonda size, profesyonel olarak, ihtiyacınıza cevap verecek şekilde yardımcı oluyoruz.