Avrupa’da Yaşamak İçin Oturum İzni Sahibi Olmanın Avantajları Nelerdir?

Avrupa’da yaşamak bir çok kişinin hayali olabilir, ancak peki Avrupa’da oturum iznine sahip olunca hangi avantajlara sahip olacağınızı biliyor musunuz? Avrupa’da yaşamanın sosyal anlamda size kazandıracağı hakları ve bu haklara sahip olmak için emlak satın alarak oturum iznine sahip olabilmeniz için gerekli prosedürü sizlerle paylaşıyoruz:

 1. Güvenlik

Güvenli bir yerde yaşamak Avrupa’da yaşamak isteyen herkesin hayali. Avrupa Birliği ülkeleri genelinde güvenlik hükümetlerce doğrudan garanti altına alınan bir konudur. Sürekli olarak ceza yasalarında iyileşmeler ve yenilikler yapılmaktadır. Adil ceza yasası ilkeleri benimsenmiştir. Avrupa Birliği, oturum izni sahiplerini ve vatandaşlarını güvence altına almaktadır. Bunun anlamı yalnızca yalnızca ailenizi ve kendinizi güvende tutmak değil, aynı zamanda finansal varlığınız da Avrupa’da güvende olacaktır.

 1. İş Yapma

Avrupa Birliği ülkeleri arasında bir iç pazar bulunmaktadır ve bu pazardan hem AB vatandaşları hem de oturum izni sahipleri kendi firmalarını oluşturmak, hizmet ve/veya ticaret sağlamak amacıyla yararlanabilmektedirler. Bu doğrultuda doğrudan kendi firmasını kurmak ya da iş hacmini genişletmek isteyenler için oturum izni çok büyük önem taşımaktadır.

 1. Sağlık Hizmetleri

Avrupa’da yaşadığınız süre boyunca, bağlı bulunduğunuz ülkenin yasalarına göre en iyi sağlık hizmetlerini elde etme ayrıcalığına sahip olacaksınız. Ayrıca, diğer bir önemli konu ise bir Avrupa Ülkesinde yaşamanız dolayısıyla diğer herhangi bir Avrupa Birliği ülkesinde de sağlık avantajlarından yararlanma hakkınız olacak.

 1. Eğitim

Avrupa, dünyanın en iyi okullarına ve üniversitelerine ev sahipliği yapmaktadır. Tabi ki Avrupa’da yaşayarak sizin de bu haklardan yararlanma şansınız olacak. Bu şekilde ailenizin geleceğini büyük ölçüde güvence altına almış olacaksınız.

 1. Yaşam Kalitesi

Bahsettiğimiz tüm etmenlerle hayat kalitenizde büyük bir artış olacak. Daha da önemlisi, hayatınızda istemediğiniz ve beklenmedik süprizlere pek yer olmayacak. Avrupa’da yaşamanın tüm ayrıcalıklarına siz de sahip olabileceksiniz.

Peki tüm bu avantajlara sahip olmak için; ev satın alarak oturum izni nasıl mı alınır? Letonya’da emlak ile oturum izni için bilmeniz gereken başlıca maddeler:

 • Alacağınız evin değerinin en az 250 bin Avro olması gerekmektedir.
 • Ayrıca bu evin kadastral değerinin 80 bin Avro olması gerekmektedir.
 • Devlet bütçesine aktarılan vergi değerinin, satın alınan mülkün yüzde 5’i olması gerekmektedir.

Tüm bu şartlar sağlandıktan sonra ise yalnızca gerekli evrakları tamamlamak gerekiyor:

 • Letonya sınırları içerisine girmeden önce geçerlilik tarihi en az 16 ay olan bir pasaport
 • Letonya oturum izni için doldurulmuş başvuru formu
 • Her başvuran için 2 renkli fotoğraf (3×4 cm )
 • Yıllık geçim düzeyinin aylık 854 Avrodan daha düşük olmadığını doğrulayan teyit belgesi (bankadan onaylı). Eşin geçim düzeyinin aylık en az 256 Avro ve küçük çocukların (18 yaş kadar) geçim düzeyinin aylık en az 171 Avro olması gerekir. Bir yıl boyunca en az 10.300 Avro para tasarrufu olmalıdır.
 • Letonya’da ikametgah teyit belgesi.
 • Gayrimenkulün gayrinakdi ödeme ile satın alındığını doğrulayan belge.
 • Mülk bir yıldan fazla süreyle Letonya’da alındı ise emlak vergi borcu olmadığını teyit eden belge
 • Cezai mahkumiyetinin bulunmadığına dair, vatandaşı olduğu ya da oturulan ülkeden (eğer yabancı uyruklu ise 14 yaşından itibaren bir yıldan fazla gözaltında kaldıysa) sabıka kaydı belgesi
 • Bir yıl süreyle sağlık sigortası poliçesi
 • Letonya sağlık kurumları tarafından verilen tüberküloz olmadığını onaylayan flüografi ve radyografi sonuçları
 • Satın alınan gayrimenkul üzerinden %2 devlet vergisi ve %5 oturum izni bedelinin ödendiğine dair makbuz

Tüm bu işlem size karmaşık görünebilir, işte bu konuda Uzak Evler olarak sizlere ücretsiz yurtdışı emlak danışmanlığı hizmeti sağladığımızı hatırlatmak isteriz.