Letonya’da Oturum ve Yatırım Avantajları

İlk başta Letonya’da yaşama fikri insanlara enteresan gelse de Letonya, Türk ziyaretçiler için sayısız avantaja sahip bir ülkedir. Öncelikle bahsetmek istediğim şey bürokratik uygulamalar.

Letonya Hakkında Kültürel Bilgiler…

Letonya eski bir Sovyetler Birliği Ülkesi, bu yüzden hala bazı konularda ve bürokraside Sovyet etkisi görülse de, Letonya halkı kendilerini hem Sovyetler Birliği öncesinde hem Sovyetler Birliği süresince ve sonrasında her zaman Avrupa’lı olarak görmüşler bu yüzden insanları, giyimleri, kültür düzeyleri ve konuşmaları bakımından her hangi bir Avrupa ülkesinden farksız olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Ayrıca, tarihsel olarak bakıldığında, Letonya ve Türkiye tarihleri boyunca hiç bir şekilde sorun yaşamamış iki millet olarak göze çarpıyor. Bunun bürokratik avantajı gerçekten çok büyük denebilir. Çünkü diğer Avrupa Birliği ülkeleri Türk vatandaşlar için oturum izni gibi konularda çok uzun süreler ve çok fazla belge gerekliliği ayrıca çok yüksek vergiler isterken, Letonya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına herhangi bir sıkıntı çıkarmayan, oturma izni başvurusu açısından kolaylıklar sağlayan nadir Avrupa ülkelerinden biridir. Bu yüzden en kolay oturma izni veren ülkeler arandığı takdirde, gayrimenkul ve yatırım ile oturum iznini en kolay alabileceğiniz nadir AB üyesi ülkelerden biri olarak göze çarpar.

Letonya’da Gayrimenkul Almanın Avantajları Nelerdir?

Letonya yatırım için ayrıca bir çok farklı avantaj da sağlıyor. Bunlardan biri farklı vergi tipleri ile çalışabilme esnekliği. Bir çok firma kurdukları firmalar için Türkiye’de var olan stopaj ve ekstra gider vergilerini Letonya’da ödemek zorunda kalmadıklarından yatırımlarında büyük avantajlar sağlayabiliyor. Bu yüzden Letonya, yaşamak ve iş kurmak için elverişli bir ülke. Avrupa’daki çalışma izni sahipleri de bu avantajlardan yararlanarak ayrıca emlak yatırımlarını da Letonya’da değerlendirip Letonya’da iş bulabilme hakkına da sahiptirler.

Ayrıca, Letonya emlak sektörünün çok gelişmiş olduğu bir ülke olarak satın alınan evlerde sabit kira getirisini de garanti edebilir ve bu kira getirisi yaklaşık olarak neredeyse Türkiye’deki evlerin iki katı civarındadır. Bu yüzden Letonya, özellikle son yıllarda Rusya’dan emlak yatırımı yapmak isteyenlerin dikkatini çekmiştir ve yüzlerce Rus yatırımcı bulunmaktadır. Çok sayıda satılık emlak ile yurtdışında satılık ev arayanlar için makul yurtdışı ev fiyatları ile dikkat çeken bir markettir.

Ayrıca, yatırımları yalnızca evler ile sınırlandırmak doğru olmaz. Çünkü, sağladığımız diğer özel hizmetler içerisinde orman arazisi yatırımı (Letonya’nın yüzde 60’ı kırsal arazidir ve bu Avrupa’daki en yüksek orandır), özellikle iş kurmak isteyenler için dükkan satın alımı ve rahatına düşkün sakinliği seven insanlar için düşük fiyatlı modern köy evleri gibi farklı amaçlara yönelik imkanlar da sunmaktadır.